המודל עוסק בסילוק גורם הקנאה, תחושת נחיתות לעומת הצלחתו של האחר, כאשר מדובר בחלוקת מקרקעין בין שותפים: דירות, קבוצות רכישה, זכויות משותפות וכו’

בדומה למגשר שמוצא פתרון המקובל על כל הצדדים, גם בתחום המקרקעין ניתן להגיע לחלוקה, לפי עיקרון החלוקה ההוגנת. לעיתון “כוכב” נודע כי, אחיקם ביתן, שמאי מקרקעין ויועץ נדל”ן, פיתח שיטה לפתרון מחלוקות חלוקת מקרקעין, באופן שיבטיח חלוקה הוגנת לכל הצדדים וימנע את הצורך בפנייה לבית משפט. כמו כן, השקעה כספית, זמן רב ותחושות קשות בין הצדדים, במיוחד כאשר הם בני משפחה אחת.

יצוין כי, באופן יצירתי הלקוח מעקרונות תורת המשחקים, ביתן פיתח התאמה לחלוקת מקרקעין. כמו כן, הוא כבר עומד מאחורי מודל תחשיבי לחיים כלכליים של מבנה, ופיתח מודלים בתחום שומת מקרקעין לצורך היטל השבחה ושימוש ביישומים אחרים מתורת המשחקים.
המודל הנוכחי, עוסק בסילוק גורם הקנאה, תחושת נחיתות לעומת הצלחתו של האחר, כאשר מדובר בחלוקת מקרקעין בין שותפים: דירות, קבוצות רכישה, זכויות משותפות וכו’.
בפשטות, כל אחד מהצדדים מציג את ראייתו לשווי המקרקעין העומדים לחלוקה, מתוך הנחה שהוא יכול לקבל כל אחת מהאפשרויות, שעדיין תיחשב הוגנת ותמנע קנאה. בחינת כל האפשרויות לחלוקה בתהליך, תניב את הפתרון שבסופו של דבר ייחשב הוגן ונטול קנאה בין כל הצדדים.
המודל הממוחשב בנוי בצורה מתוחכמת על בסיס תהליך סגור והוא משיג מספר מטרות חיוביות בעת ובעונה אחת: החלוקה היא יעילה במובן של שווי נחזה מרבי. כל שותף מקבל את השווי שציפה לקבל ובד”כ אף יותר מכך.
אף שותף לא ירצה להתחלף עם שותף אחר, או לפחות יהיה אדיש בין חילופין שכאלה כי אין קנאה צולבת.
השימוש במודל דורש שיתוף פעולה בין השותפים במקרקעין לבין שמאי המקרקעין. כמו כן, זה עשוי להימשך זמן קצר (ימים ספורים) ובסיומו כל בעל זכויות יוצא “שמח בחלקו” ואינו מקנא ברעהו. מדובר בתחום חדש יחסית – “חלוקה ללא קנאה” – המתבסס על התיאוריות והעבודות הרבות שנערכו בנושא.
העיקרון מבוסס על פתרון “חלוקת העוגה” בין השחקנים השונים. במצב בו אחד “חותך” את העוגה בצורה שלדעתו הוגנת והשני “בוחר” את החלק המועדף עליו, הלא כל אחד יעדיף להיות הבוחר. לאור זאת, במודל שפיתח ביתן, כל אחד מהצדדים הוא “חותך”, כזה שמגדיר את החלוקה ההוגנת בעיניו. ואילו שמאי המקרקעין מהווה גורם אובייקטיבי, המחלק את יחידות המקרקעין לפי ההעדפות הנגלות של כל השותפים במקרקעין. התוצאה היא חלוקה ללא קנאה.

לקריאת המאמר המקורי לחץ כאן
נכתב ע"י אודי גל